شخصیت چیست ؟

شخصیت چیست ؟

اگر بخواهیم تعریفی کلی از شخصیت ارائه دهیم باید گفت که تغریبا تمام روان شناسان با یک دیگر اتفاق نظر دارند که واژه پرسونالیتی به معنی شخصیت از واژه لاتین پرسونا که در زبان یونانی به معنی ماسک نمایش است اقتباس شده است .

اما متاسفانه یا خوش بختانه روان شناسان و نظریه پردازان شخصیت نظر واحدی در مورد شخصیت ندارند . دلیل این اتفاق نیز چیزی جز ارائه نظریات گوناگون از دیدگاه های مختلف نیست .

تعریف کلی شخصیت چیست ؟

اما اگر بخواهیم تعریفی کلی از شخصیت ارائه دهیم به جمع بندی کلی زیر دست خواهیم یافت :

شخصیت الگوی صفات نسبتا دائمی و ویژگی های منحصر به فرد است که به رفتار فرد ثبات و فردیدت می بخشد .

تعریف شخصیت از نظر گردون آلپورت چیست ؟

آن چه که ما سعی در گفتن آن در این مقاله داریم نظریه گوردون  آلپورت راجب به شخصیت و ویژگی های شخصیت پخته و سالم است .

آنچه که گرودون آلپورت به عنوان شخصیت تعریف کرد عبارت بود از : سازمان پویای درون فرد متشکل از سازمان های روانی ، جسمانی که سازگاری های منحصر به فرد او با محیطش را تعیین می کند .

آلپورت شخصیت را به عنوان سازمانی پویا در نظر داشت که همواره در حال تغییر و تحول است .

و تاکیید بسیار زیادی بر منحصر به فرد بودن افراد و شخصیت فردی داشت .

انسان سالم چه وژیگی های  دارد ؟

آلپورت شخصیتی را سالم قلمداد می کرد که از نظر او پخته باشد ، او همچنین معیار های ۶ گانه ای را برای پختگی شخصیت در نظر داشت . شخصیت پخته با رفتارهای تاثییر گذار شناخته می شود اما شخصیت تاثثیر گذار چیست ؟ و چه ویژگی های دارد ؟

شخصیت تاثیر گذار توانای این را دارد که به صورت هشیار و خلاقانه بر محیط خود تاثیر بگذارد  و درعین حال به محرک های بیرونی به صورت انعطاف پذیر و خود مختار پاسخ دهد .

آلپورت برای شخصیت پخته ۶ معیار کلی در نظر گرفت :

اولین معیار آلپورت گسترش خود پنداره است و معیار دیگر وی برای شخصیت پخته مرتبط کردن صمیمانه خود با دیگران است که به صورت قابلیت دوست داشتن دیگران به صورت صمیمانه و غیر انحصار طلبانه معنی می شود .

سومین ملاک آلپورت ایمنی هیجانی و یا خود پذیری است که آلپورت آن را با عنوان متانت هیجانی به معنی پذیرش فرد به عنوان آنچه هست توضیح داده است .

چهارمین ملاک وی برای ارزشیابی یک شخصیت توانای درک واقع بینانه فرد از محیط خود است ، این گونه از افراد در دنیای خیالی زندگی نمی کنند و با مشکلات به صورت رو در رو مواجه می شوند . ملاک بعدی آلپورت مربوط به بعد بینش و شوخ طبعی است . شوخ طبعی مورد نظر آلپورت شوخ طبعی غیر خصمانه است که به معنی توانای افراد در خندیدن به خودشان به جای موضوعات جنسی و یا پرخاشگرانه است .

آخرین ملاک آلپورت ؛ ملاک فلسفه یکپارچه کننده زندگی است . از نظر آلپورت افراد نظر روشنی راجب به هدف زندگی دارند و همچنین این افراد معمولا دارای وجدان رشد یافته هستن و دارای روحیه بسیار بالای برای یاری رسانی به دیگران هستن .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *