نوجوانی

شناختِ نوجوان کار چندان آسانی نیست. بیشترین تجربه‌هایی که در گذشته کارساز بود، امروز کارآیی خود را از دست داده و عصر تکنولوژی همه‌چیز را در هم ریخته است. اختراعات، ابداعات و اکتشافاتِ گوناگون، در گوشه و کنار جهان، روی افکار آنان تأثیر گذاشته است، به‌طوری که نوجوانان، اکنون با دیدی متفاوت به مسائل پیرامون خود می‌نگرند.
پدران امروز از نوجوانان خود انتظار اطاعتِ بدون چون‌وچرا دارند و همیشه شکایت می‌کنند که: ما در نوجوانی، چنین و چنان بودیم! ولی آن نوجوانی که فلان فیلم جدید را در تلویزیون یا سینما دیده درباره‌ی آن با والدینش، به بحث و گاهی به جدل می‌نشیند، نمی‌تواند کورکورانه مطیع و فرمانبردار باشد. امروز دیگر دوره‌ی نصیحت و وصیت سپری شده و نوجوان از «بکن و نکن»ها خسته است و به طنز می‌گوید: «والدین ما زیادی برای ما بالای منبر می‌روند!»
تا زمانی که شما به علایم و مشخصات بلوغ پی‌ نبرید، قادر نخواهید بود نسخه‌ی لازم را برای آن‌ها بپیچید. تا وقتی از نوع سرگرمی آن‌ها مطلع نباشید، نخواهید توانست با نوجوانان خود هم‌کلام شوید. والدین باید خود را به‌جای فرزندان‌شان بگذارند و از چشم آنان به ‌دنیا نگاه کنند. اگر این‌ کار را کردید آن‌ها شما را به حریم خلوت خود راه می‌دهند. فرزندان ما دنیایی خارج از معیارهای عقلانی ما دارند؛ باید به این دنیا راه یافت تا ایجاد رابطه واقعی، امکان‌پذیر گردد. اگر این کار درست صورت بگیرد ضمن این‌ که از «فرزند سالاری» که این روزها در خانواده‌ها مُد شده، جلوگیری می‌شود؛ امکان ایجاد رابطه معقول بین نوجوانان و خانواده‌ نیز میسر می‌گردد.
گاهی رگبار نصیحت و وصیت آن‌چنان بر نوجوانان می‌بارد که آن‌ها فرصت هیچ‌گونه اظهارنظری ندارند. متأسفانه مادرانی که در خارج از خانه کار نمی‌کنند و فقط در منزل، به خانه‌ی‌داری مشغولند، بیشتر از دیگران اصل نصیحت هستند. آن‌ها همانند صفحه‌ای کوک شده سیل انتقادات و پندهای خود را به طرف نوجوان سرازیر می‌کنند، و بدون این‌که اجازه‌ی صحبت کردن به فرزند خود بدهند، از آن‌ها می‌خواهند که تجربه‌های سالیان گذشته آن‌ها را، بدون چون و چرا آویزه‌ی گوش کنند. آن‌ها خود را آدم‌های همه‌چیز بفهم! و آگاهی می‌دانند و انتظار دارند که فرزندان به همه حرف‌هایشان عمل کنند.
منبع: کتاب نوجوانان چه می گویند؟
اصغر کیهان نیا

1 پاسخ
  1. مریم says:

    کاملاً موافقم. باید نوجوان و سرگرمی او را شناخت وبا او همراه شد تا بتوان از او مواظبت کرد.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *